A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Japonsko - Průvodce

Je dobré vědět, že v ryokanech (japonský styl ubytování) je vše naprosto jinak než v ubytovacích zařízení, na které jsme zvyklí my. Zde je tedy pár rad, co v takovém stylu ubytování očekávat.

Při příchodu do hotelu budete přivítáni milým personálem. Zpravidla to jsou ženy – služky – které se vám pak budou věnovat po zbytek pobytu.

Od teď jenom pantofle

Na recepci budete požádáni, abyste se vyzuli (boty často zůstávají v prostorách recepce). Dostane látkové pantofle, které se nosí po celém areálu hotelu. Výjimkou jsou „tatamové“ slaměné rohožky, kterými jsou pokryté podlahy v pokojích. Při vstupu na ně se zouvají dokonce i pantofle. Proto bychom v zimě neměli opomíjet teplé ponožky a v létě zas nespoléhat na to, že budeme chodit bosí!!! V zimních sezónách u stolu najdete deku, pod kterou si nohy schováte a tak se zahřejete ;o) (někdy jsou dokonce i elektrické – vyhřívané).

Všechno při zemi

Židle, jimiž je pokoj vybaven jsou nízké – vlastně jsou to jen polštáře, jakési sedáky s opěrátky, japonsky se nazývají zabuton. Na těchto polštářích se buď klečí, nebo sedí v tureckém sedu, proto i stůl je velmi nízký, tak akorát, aby se na něj ze sedu na zemi dosáhlo. Na stole v pokoji stojí čajová souprava, hotelové prospekty a vizitky, sladkůstka na přivítanou a občas i nějaká vkusná dekorace. V některých ryokanech (hlavně pak v těch dražších) na vás bude čekat i dáreček. Bývá to keramika, či drobnosti symbolizující jednu konkrétní oblast, ve které se ryokan nachází.

Kde je moje postel?

Nepanikařte, až v pokoji nenajdete postel. V ryokanech se spí na matracích, které jsou uschovány v šoupajících skříních. V nich najdete také polštář s peřinou, povlečení a extra peřinu či deku, pro případ, že by vám byla zima. Povlečení má svou zvláštnost v tom, že na místo zapínacích knoflíků je na horní části peřiny veliký oválný otvor, kterým se pokrývka do povlaku prostrčí. Je to typicky japonské a setkáte se s tím téměř všude. Postele se rozestýlají po večeři (v lepších ryokanech vám přijdou rozestlat služky, zatímco vy večeříte).

Povlečení (nahrál: admin)
Povlečení
V Nagánu v jukatách (nahrál: admin)
V Nagánu v jukatách

Celý podvečer v "jukatě"

V pokoji také nebudou chybět ručníky, japonské pyžamo/róba (japonsky nazývané jukata), mýdlo, šampón a většinou i zubní kartáček. V zimních měsících jsou jukaty doplněny, japonsky nazývanými tanzeny, které se nosí přes jukaty, aby vás zahřály. Japonci se do jukat převlékají hned po večeři. Zamíří v nich do společných lázní a sedí v nich dokonce i při relaxačním šálku čaje třeba někde v recepci. Nestyďte se udělat to samé. V hotelu panuje rodinná pohoda a hosty nepotkáte jinak než zabalené v jukatách, s látkovými pantoflíčky na nohou ;o) V jukatě jdete i spát.

V koupelně je všechno jinak!

V koupelně vás asi překvapí nízké umístění sprchy, stolička, dřevěný nebo umělohmotný kbelík, velmi nízko uchycené zrcadlo, příliš krátká, ale hluboká vana s poklopem…. ale věřte, všechno má svůj důvod. Japonci se totiž sprchují „na podlaze“. Proto jejich koupelny vypadají jako obrovské sprchové kouty, a proto se také často japonští turisté dostávají v Evropě do problémů.

A teď tedy jak na to: Do hluboké vany napusťte horkou vodu. Na stoličku, kterou v koupelně vidíte se posaďte, do kbelíku nalijte vodu - tou se budete polévat. V klidu a v sedě (!!!) se osprchujete. Po důkladném umytí se na pár minut ponořte do vany – horká lázeň. (Vanu přikrývá dřevěný rohož, aby voda nevychladla). Poté se znovu osprchujete, třeba i vlažnější vodou. Postup můžete několikrát opakovat. Je to perfektní prokrvení organismu a očista pro vaši pokožku.

Sprcha (nahrál: admin)
Sprcha
Záchody (nahrál: admin)
Záchody

A jak je to se záchody?

Nejen ve spoustě hotelů, ale také v kdejakém obchodním domě, nádražích i veřejných toaletách se spíše setkáte se záchodem japonského stylu. Jsou to takzvané „šlapky“, kdy na místo usednutí na prkénko podřepnete nad oválnou mísou v zemi. Zakrytý konec máte před sebou. Pokud tento typ záchodu najdete ve svém hotelovém pokoji, budou pro vás připraveny speciální gumové pantofle, které si nazujete pouze při vstupu na toaletu.

Když vás „potká štěstí“ a záchod k vašemu pokoji bude evropského stylu, bude to stát za to! Téměř vždy je totiž vyhřívané prkénko a máte-li zájem, můžete vyzkoušet jeho vymoženosti spočívající v „umývání pozadí“. (Já to riskla a jeden z mnoha knoflíčků s japonskými nápisy zmáčkla… Co následovalo mě mohlo strhat smíchy:-D Ale určitě to stojí za vyzkoušení, třeba se také pobavíte). Neobvyklé jsou i nádržky na vodu. Japonci jsou velmi šetřiví, a tak vynalezli toalety, kde si myjete ruce a tou samou vodou se napouští voda do nádrže – proto je nad nádrží to malé umyvadélko. Jaký to skvělý nápad, že?! Škoda, že se tato úsporná senzace nedostala ještě do Evropy.

Lázeň vždycky potěší

Tam kde máte možnost, doporučuji využít společných lázní, které nechybí v žádném Ryokanu a téměř v žádném hotelu. Zřídkakdy se s nimi setkáte i v Minshuku nebo v hostelech. Lázně jsou odděleny pro muže a pro ženy zvlášť. Bývají v přízemí či nejvrchnějším patře, ale zkuste se na ně optat v recepci.

Při příchodu do nich se vysvlečete a zabalíte se do ručníku. Věci si necháte ve skříňce či v košíku připraveném na věci a přejdete ke sprchám. Sprchami se rozumí velká místnost s mělkým bazénkem plným horké vody. Kolem dokola jsou nízko umístěné sprchy, před nimi stojící stoličky, vedle stoliček kyblíky, před každou stoličkou (vedle sprchy) zrcadlo…. Posadíte se na stoličku a důkladně se omyjete vodou a mýdlem.

Nikam nepospíchejte, Japonci se koupou asi tak hodinu. Využijte kyblíčku na polévání a oplachujte se jím ;o) Pozor, nikdy se nesprchujte ve stoje!!! Vždy se posaďte na stoličku! Až tehdy, když jste důkladně umytí, se můžete jít ponořit do horkých lázní. Pár minut si v nich pobuďte, a pak se jděte znovu osprchovat. Do lázní se klidně zase vraťte, kolikrát vše zopakujete je jen a jen na vás. Je to nádherná relaxace a vaše pokožka bude jak znovuzrozená.

Obzvláště příjemné pak bývají venkovní lázně, kde se „bahníte“ pod otevřeným nebem. Tyto lázně bývají u míst s horkými prameny – většinou někde v horách. Téměř vždy je ale doplňuje i vnitřní lázeň. Do lázní se noříte nazí, ale můžete se zabalit i do ručníku. V lázních je klid, nikdo nepokřikuje, nikdo necáká, nikdo se nahlas nesměje. Pokud jdete v menší skupince, bavte se opravdu potichu, je to přeci jen místo k relaxaci.

Ryokan v Kjotu (nahrál: admin)
Ryokan v Kjotu
Ryokan v Nagánu (nahrál: admin)
Ryokan v Nagánu
Ryokan v Nagánu (nahrál: admin)
Ryokan v Nagánu
Ryokan v Nagánu (nahrál: admin)
Ryokan v Nagánu
dekorace v ryokanu (nahrál: admin)
dekorace v ryokanu
Ryokan v Naganu - loby (nahrál: admin)
Ryokan v Naganu - loby
dekorace v recepci (nahrál: admin)
dekorace v recepci
před ryokanem (nahrál: admin)
před ryokanem
Ryokan v Naganu - aktivita (nahrál: admin)
Ryokan v Naganu - aktivita
Ryokan v Naganu - aktivita (nahrál: admin)
Ryokan v Naganu - aktivita
Vlastnoručně vyrobeno (nahrál: admin)
Vlastnoručně vyrobeno
Večeře v ryokanu (nahrál: admin)
Večeře v ryokanu
Ryokan v Nagánu - jídelní místnost (nahrál: admin)
Ryokan v Nagánu - jídelní místnost
dekorace v ryokanu (nahrál: admin)
dekorace v ryokanu
Záchod s umyvadlem (nahrál: admin)
Záchod s umyvadlem

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
Další informace
REKLAMA