A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Japonsko - Průvodce

Tak jako každá země, i Japonsko nabízí několik možností přenocování. Máte na výběr od nejdražších hotelů západního stylu, přes ryokany, penziony, hostely a buňkové hotely až po přenocování ve vlaku či autobusu, zatímco se vezete na další zajímavé místo.

Luxusní mezinárodní hotely

Jak se dá očekávat, luxusní mezinárodní hotely nabízejí (vysoce) nadstandardní služby.

Zaměstnávají anglicky mluvící personál, takže pokud umíte anglicky, s komunikací tu není žádný problém. Pokoje bývají velké, luxusně zařízené, vyspíte se na klasických „evropských“ postelích, nechybí úložné prostory, televizor ani příjemná dekorace. Koupelna a moderní elektronický záchod je naprostou samozřejmostí. Máte zde kancelářský servis a přístup k počítačům i jiné technice. Najdete tu bezmála vše, co si host může přát, či požadovat. Ať je to nákupní centrum, koktailový bar, sportovní vyžití, pokojový servis, tlumočník či prvotřídní restaurace, které v hotelech tohoto druhu patří mezi ty nejlepší ve městě. Nabízejí obrovský výběr jídel i pití všeho druhu a vysoce kvalitní personál. Hotely zpravidla zajišťují luxusní autobusy na nejbližší mezinárodní letiště.

Za všechny tyto hotelové služby si ale také řádně zaplatíte. Průměrné ceny dvoulůžkového pokoje v luxusním hotelu se pohybují kolem 30.000 JPY za noc (což činí bezmála 5.000 Kč). V hotelech první třídy se pak ceny pohybují kolem 20.000 JPY za noc (což je něco přes 3.000 Kč). Výletníky s krosnou tu tedy rozhodně nepotkáte. Leda, že by se přišli podívat na nějakou výstavu či představení, které hotely tohoto typu občas pořádají.

Business hotely

Zpravidla jsou to menší hotely situované poblíž vlakových nádraží či frekventovaných stanic vlaků a autobusů. Pohodlí tu není na vysoké úrovni a pokojový servis nabízen není, ale přesto je to čisté a příjemné místo k přespání.

V pokoji bývají obyčejné postele, stůl a židle, malá skříň či police na odkládání osobních věcí a nesmí samozřejmě chybět ani televizor - Japonci zapínají televizi ještě dřív než si vůbec vybalí kufry. Koupelna může být v evropském stylu: Umyvadlo, vana, WC, atd… Mnohem častěji se tu ale setkáte s typicky japonskou koupelnou, a to s nízko umístěnou sprchou, stoličkou, kyblíčkem, zrcadlem, krátkou hlubokou vanou a odděleným umyvadlem.

Na jednotlivých podlažích můžete spatřit automat, ve kterém lze zakoupit malou svačinu a něco k pití. Na celý hotel připadá pouze jedna restaurace a výběr jídel a pití není příliš velký. Zaměstnanci hotelu většinou anglicky nehovoří, takže komunikace s personálem je trochu složitější. Check-in a check-out je ale velice podobný jakémukoli jinému hotelu, takže se není zase až tak čeho obávat. Jelikož tyto hotely využívají především byznysmeni, pokoje bývají jednolůžkové s vlastním sociálním zařízením (vanou a WC). Ceny jsou zde přijatelnější - za jednu noc zaplatíte mezi 5.500 JPY - 10.000 JPY (880 Kč až 1.600 Kč).

Ryokany

Pokud při pobytu v Japonsku toužíte získat co nejvíce zkušeností z japonského stylu života (spíše však toho staršího) a zakusit tamní tradiční obyčeje a způsoby, rozhodně zvolte právě ryokan.

Tento typ ubytování poskytuje jednu místnost na spaní s koupelnou a toaletou.

Podlaha je pokryta tatamovými slaměnými rohožkami (nezapomenutelná příjemná vůně), nábytek je omezen na jeden nízký stůl a dvě „beznohé“ židle. Na stole většinou postává čajová souprava – obyčejná či nádherně malovaná. Zdi bývají holé, vymalované teplými barvami, občas jemně zdobené japonskými nápisy či ornamenty, někdy na nich visí i obraz. Vestavěné skříně jsou vždy šoupající. Většinou nechybí ani police se svíčkou, jemnou květinou a malým čtverhranným svítidlem.

Koupelna je japonského stylu: je zde (pro nás neobvyklá) stolička, kyblík na polévání se, velmi nízko umístěná sprcha, aby se na ní dosáhlo ze sedu, zrovna tak nízko umístěné zrcadlo, krátká, ale hluboká vana a oddělené umyvadlo.

V pokoji nenajdete postel!!! V ryokanech se spí na matracích, které si položíte jen tak na zem (doprostřed místnosti). Matrace na spaní najdete ve skříni, zrovna tak polštáře a peřiny. Někdy se v ní skrývá i televizor (pokud není umístěn jinde). V lepších ryokanech vám postele rozestele služka mezi tím, co večeříte, nebo po večeři; v těch levnějších ryokanech si pak musíte rozestlat i ustlat sami.

V ceně za ubytování je většinou zahrnuta příjemná večeře a lehká snídaně, které na pokoji nebo v jídelní místnosti servíruje pokojová služka (to ovšem jen v těch lepších – dražších – ryokanech. V těch levnějších se zpravidla žádný pokojový servis neposkytuje).

Cenová relace se odvíjí od kvality hotelu. Ubytujete se od 8.000 JPY (1.280 Kč), ale ceny se šplhají až ke 40.000 JPY (6.400 Kč) za jedinou noc!!!

Minshuku (Rodinné hotely/penziony)

Intenzivnější a osobnější poznávání japonské kultury se nabízí skoro v domácím prostředí tamních obyvatel. Jedná se o obdobu našich rodinných penzionů. K dispozici zde dostanete pokoj, koupelnu a WC. V ceně jsou zahrnuty dva chody jídel (večeře a snídaně) podávané v rodinném stylu, což je velmi příjemné. Výjimečně se v minshuku setkáte i s „domácími“ (společnými) japonskými lázněmi.

Tyto typy ubytování bývají velmi čisté a dobře udržované. Žádného pokojového servisu se zde ale nikomu nedostane, ba naopak se od nocležníků očekává, že po sobě ráno ustelou a uklidí.

Cena za nocleh v minshuku se pohybuje mezi 6.500 JPY až 9.000 JPY. (1.040 Kč až 1.440 Kč)

Hostely

Turisté (zejména ti mladí a nemajetní) mají možnost ubytovat se v hostelech za velmi slušné ceny. Tak, jako všude jinde ve světě, i zde se jedná o více-lůžkové pokoje (3 -15 lůžek). Pokoje bývají kombinací japonského a západního stylu. Pro úsporu místa hosté přespávají na klasických palandách, stoly a židle jsou západního stylu. Podlahy jsou pokryté linoleem, krytinou či tatamovými slaměnými rohožemi. Nábytek v pokoji je omezen na postele, stůl, židle a skříně. Žádný luxus. Koupelny i toalety bývají společné (pro muže a ženy však oddělené). Jen zřídkakdy se setkáte se samostatnou koupelnou pro jeden pokoj a výjimkou jsou také tradiční japonské lázně.

V rodinách

Není lepšího způsobu, jak poznat japonskou kulturu a tamní zvyky do detailu než přebývat přímo v japonské rodině. Turistům se taková rodina bude hledat asi dost obtížně, zato pro studenty se nabízí hned několik agentur, které tento druh ubytování zprostředkovávají. Rodiny poskytují jeden jednolůžkový pokoj, koupelnu s WC a často se k nim připojuje i polopenze (snídaně a večeře). Ceny jsou různé, ale pohybují se kolem 68.000 JPY měsíčně, což je tak 2.230 JPY na den (kolem 350 Kč).

Buňkové hotely

Tento typ ubytování je japonská specialitka. Jedná se o lůžka, která jsou umístěna v buňkách, ve kterých si nejenom nestoupnete, ale dokonce ani nesednete. Nocležníci se do nich musí doslova a do písmene vsoukat. Buňkové hotely jsou tu zejména pro turisty, kteří chtějí za ubytování utratit co nejméně peněz. Vyskytují se především poblíž nádraží a v oblastech s rušným nočním životem.

Ryokan v Naganu (nahrál: admin)
Ryokan v Naganu
Hotel v Tokiu (nahrál: admin)
Hotel v Tokiu
Večeře v ryokanu (nahrál: admin)
Večeře v ryokanu
Ryokan - Nagano - aktivita v loby (nahrál: admin)
Ryokan - Nagano - aktivita v loby
Rozestlaná postel v ryokanu (nahrál: admin)
Rozestlaná postel v ryokanu
Ryokan v Naganu - pokoj (nahrál: admin)
Ryokan v Naganu - pokoj
Čajová souprava na pokoji (nahrál: admin)
Čajová souprava na pokoji
Koupelna v lepším ryokanu (nahrál: admin)
Koupelna v lepším ryokanu
Koupelna v lepším ryokanu (nahrál: admin)
Koupelna v lepším ryokanu

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA